داخلی, دانستنی های معماری, سالن نشیمن, طراحی

10 نکته برای چیدمان درست وسایل کنار هم

10 نکته برای چیدمان درست وسایل کنار هم

با استفاده از 10 نکته ای که ارون هوم برای چیدمان وسایل کنار هم به  آن اشاره دارد، وسایلتان را طوری بچینید که فضایی با انسجام و مرتب داشته باشید. چیدمان یک اتاق خالی یک چالش بزرگ است. به عنوان یک طراح چند قانون ساده برای چیدمان وسایل را در قالب 10 نکته ارائه میدهم تا با استفاده از آن بتوانید به بهترین روش چیدمانتان را انجام دهید. این نکات به شما کمک میکنند که به کمک طراحتان جای همه‌ی وسایل را مشخص کنید.

 1. به نوع کاربری اتاق دقت کنید

به نوع استفاده از اتاق و این که چند نفر قرار است از آن استفاده کنند فکر کنید. این کار نوع وسایلی که میخواهید استفاده کنید و تعداد جا برای نشستن را تعیین میکند.

2. کانون اتاق را مشخص کنید

محلی که میخواهید توجه افرادی که در آن هستند به آن باشد (شومینه، منظره، تلویزیون) را تعیین کنید و وسایل را به آن سمت بچینید. اگر میخواهید در این اتاق تلویزیون ببینید ایده‌آل ترین فاصله بین جای نشستن و تلویزیون 3 برابر قطر تلویزیون است؛ پس اگر قطر تلویزیون یک متر است مبلمان باید در فاصله 3 متری قرار داده شود.

3.چیدمان را با چیدن بزرگترین وسایل شروع کنید

از نکات دیگری که ارون هوم برای چیدمان وسایل منزل حائذ اهمیت میداند :

اول وسایل بزرگ مانند مبل در نشیمن و تخت‌خواب در اتاق خواب را بچینید. در بیشتر موارد وسایل باید به سمت کانون اتاق چیده شوند. وسایل را به دیوار تکیه ندهید مگر زمانی که اتاق کوچک است.

4. به تقارن اتاق توجه کنید

برای اتاق‌های رسمی تقارن بسیار مناسب است. نامتقارن بودن اتاق فضا را غیر رسمی و دوستانه تر میکند.

5. دقت کنید فضا برای حرکت بین وسایل راحت باشد

دقت کنید افراد به راحتی بین وسایل بتوانند حرکت کنند و مسیر رفت و آمد باز باشد. سعی کنید مسیر حرکت را با وسایل بزرگ نبندید. بین 75 تا 120 سانتی متر عرض برای مسیر اصلی رفت و آمد فضا در نظر داشته باشید. سعی کنید مسیر رفت و آمد پشت نشیمن باشد و افراد برای عبور و مرور از وسط نشیمن رد نشوند.

6. از وسایل با سایز های مختلف استفاده کنید

از وسایل با اندازه های مختلف استفاده کنید که زمانی که به اتاق نگاه میکنید توجه چشم به کل اتاق جلب شود. وسایل کوتاه را با بلند و بزرگ را با کوچک ترکیب کنید. دقت کنید دو وسیله‌ی بلند را کنار هم قرار ندهید.

7. از وسایل متضاد اتاق استفاده کنید.

خطوط منحنی و صاف را با هم ترکیب کنید. اگر وسایلتان مدرن و صاف است از یک میز گرد برای ایجاد تضاد در فضا استفاده کنیدو اگر وسایلتان گرد است یک وسیله زاویه‌دار به فضا اضافه کنید

8. فضایی کاربردی و راحت طراحی کنید

نزدیک هر صندلی یک میز ست با آن قرار دهید و کنار صندلی مطالعه چراغ مطالعه قرار دهید. میز جلو مبلی باید  بین 35 تا 45 سانتی متر با مبل فاصله داشته باشد تا جای پا مناسب باشد.

9. فضای گردش برای اتاق در نظر داشته باشید

در اتاق نهارخوری دقت کنید که دور میز 120 سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد و اگر میز نهار خوری در مسیر رفت و آمد نیست باید حداقل 90 سانت فضا خالی باشد. در اتاق خواب باید بین دیوار و کنار تخت‌خواب 60 سانتی متر و بین تخت و در 90 سانتی متر فضای  خالی در نظر داشته باشید.

10. چیدمانتان را روی کاغذ بکشید

قبل از این که چیزی را جابه‌جا کنید نقشه آن را روی کاغذ بکشید. اتاق را اندازه بگیرید و با توجه به پنجره ها و در و وسایل گرمایشی و پریزهای برق نقشه‌ی اتاق را بکشید و روی چیدمان اتاق فکر کنید. بهتر از کاغذ این است که با استفاده از یک نرم افزار طراحی داخلی روی چیدمان اتاق فکر کنید و بعد وسایل را بچینید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *