داخلی, دانستنی های معماری, سایر, طراحی

اندازه‌گیری های طلایی برای طراحی بهترین هوم-آفیس

اندازه‌گیری های طلایی برای طراحی بهترین هوم-آفیس

برای داشتن بهترین طراحی هوم آفیس باید این ابعاد را در نظر داشته باشید تا بتوانید تمام وسایل مورد نیازتان را در آن جا بدهید. ساعت کار در فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث ایجاد شیوه کاری جدیدی شده که نیاز به وجود هوم-آفیس دارد. هر هوم-آفیس حداقل یک کامپیوتر و پرینتر و کمد مدارک نیاز دارد و همینطور به اتاقی خصوصی که بتوان در آن را بست.

میز وسط اتاق

اول میز خود را تصور کنید؛ میخواهید میزتان وسط اتاق باشد یا کنار آن؟ ارتفاع استاندارد میز کار بین 74 تا 76 سانتی متر است. میز ها اندازه های متفاوتی دارند اما ابعاد متداول آن 122 یا 152 یا 183 سانتی متر عرض و61یا 76 یا 91 سانتی متر طول است. بزرگ ترین میزی که به راحتی در اتاقتان جا میشود را انتخاب کنید تا فضای کارتان کم نباشد.

اگر میزتان را وسط اتاق قرار میدهید حداقل 75 سانتی متر آن را از دیوار یا کتابخانه فاصله دهید و اطراف آن هم 122 تا 152 سانتی متر فاصله بگذارید.

میز به دیوار چسبیده

میتواند میز را به دیوار تکیه دهید. اگر میز را به دیوار تکیه میدهید باید بین 137 تا 168 سانتی متر فضا پشت آن خالی باشد که به راحتی بتوانید از پشت میر بلند شوید و دوباره بشینید و فضای رفت و آمد داشته باشید، بدون آن که به میز و صندلی دیگری برخورد کنید.

میز تو کار

میز های تو کار معمولا ابعاد مشابهی با میزهای دیگر دارند اما چون خودتان آن را طراحی میکنید فضای کار بیشتری به شما میدهند. زیر میز هم جای مناسبی برای قرار دادن سطل زباله و وسایلی است که باید دور از چشم باشند. کتابخانه‌ای که بالای میز قرار میگیرد هم مناسب برای جا دادن کتاب ها و مدارک است.

میز رسم

میز رسم مانند گذشته مورد استفاده نیست اما بعضی از مردم هنوز از آن استفاده میکنند. ارتفاع مهم ترین چیز میز رسم است. ارتفاع بیشتر میزهای رسم قابل تغییر است اما به طور استاندارد 92 سانتی متر است که به سمت جلو بلند میشود و یک صندلی با قابلیت تغیر ارتفاع هم نیاز دارد.

دور آن فضای زیادی برای حرکت در نظر بگیرید چون حرکت کردن دور آن بسیار مهم است. میتوانید میز رسم کوچکی به ابعاد 122 در 76 سانتی متر داشته باشید اما اکثر میزهای رسم بین 152 تا 183 سانتی متر طول و 91 تا 107 سانتی متر عرض دارند. میز های نور هم ابعاد مشابهی دارند و فضای دور آن هم باید مثل میز رسم باشد.

کامپیوتر

ابعاد کامپیوتر ها با هم متفاوت است و همیشه در حال تغیر است. فضای کامپیوتر را طوری طراحی کنید که کاملا قابل تغیر باشد و در نظر داشته باشید که اگر آن را به سبک تو کار طراحی میکنید طوری باشد که اگر سیستم کامپیوترتان را تغیر دادید سیستم جدید در جای طراحی شده برای سیستم قبلی جا شود. نکته مهم دیگر جای کیبورد است. میتوانید کیبوردتان را روی میز قرار دهید اما جایی برای کیبورد در ارتفاع 61 تا 66 سانتی متری مناسب تر و کاربردی تر است. بیشتر مردم به جای کامپیوتر از لپ‌تاپ استفاده میکنند که به جای مخصوص کیبورد نیاز ندارد و فقط روی میز جایی صاف و خالی برای قرار دادنش نیاز دارند.

پرینتر

بعضی از مردم در هوم-آفیسشان به پرینتر نیاز دارند. پرینتر ها هم اندازه های متفاوتی دارند اما دور پرینتر باید به اندازه 46 تا 61 سانتی متر خالی باشد و ارتفاع آن هم با توجه به نوع آن متغیر است.

در آن ممکن است از بالا، کنار و پشت آن برای تعویض کارتریج و قرار دادن کاغذ باز شود؛ دور آن فضا برای انجام این کار ها قرار دهید که زمان استفاده از آن بتوانید بدون جا‌به‌جا کردن چیزی به سرعت کار خود را انجام دهید.

کاغذ خورد کن

وسیله‌ی دیگری که ممکن است در هوم-آفیس نیاز باشد کاغذ خورد کن است. اندازه کاغذ خورد کن تقریبا اندازه سطل زباله است (حدود 36 تا 41 سانتی متر طول و 20 تا 25 سانتی متر عرض  36 تا 46 سانتی متر ارتفاع) برای یک سطل زباله معمولی هم کنار کاغذ خورد کن جا در نظر داشته باشید. معمولا میتوانید این دو وسیله را زیر میز جا بدهید اما دقت کنید جای پایتان را نگیرد.

کمد اسناد و مدارک

کمد مدارک وسیله‌ی دیگری است که باید جایی در دفتر کارتان برایش در نظر داشته باشید. عرض استاندارد یک کمد مدارک بین 38 تا 46 سانتی متر و طول آن  بین46 تا 74  تا سانتی متر و ارتفاع آن بین 76 تا 81 سانتی متر است. دقت کنید که چه اندازه‌ای برای کار و فضای شما مناسب تر است .

صندلی میز کار

صندلی های میز کار بسیار متنوع هستند اما تنها اشتراک آنها جای پایی است که باید برایشان در نظر بگیرید که بتوانید به راحتی روی آن بشینید و کار کنید. تقریبا اندازه یک مربع به ضلع 107 سانتی متر باید برای آن بسته به اندازه و نوع آن فضا در نظر بگیرید. بهتر است طرفین صندلی هم خالی باشد که برای برداشتن وسایل بتوانید از این طرف به آن طرف بدون بلند شدن حرکت کنید.

شلف

هر شلف حدودا 30 سانتی متر عرض و بین 36 تا 41 سانتی متر طول دارد. تو کار کردن وسایل برای هوم-آفیس بسیار زیباست اما هم فضا و هم هزینه زیادی لازم دارد. اگر میخواهید دستتان برای تغیر باز باشد یا میخواهید بعد ار مدتی آپارتمان خود را عوض کنید استفاده از وصایل معمولی که تو کار نیستند گزینه مناسب تری است.

جای نشستن

اگر مراجعه کننده دارید باید دفترتان را طوری طراحی کنید که جایی برای نشستن مراجعین وجود داشته باشد و در غیر این صورت جای بیشتری برای مطالعه یا درس خواندن خودتان داشته باشید. صندلی به اندازه مربعی به ضلع 102 سانتی متر جا نیاز دارد و لاو-ست فضایی به ابعاد 102 سانتی متر عرض و 157 سانتی متر طول نیاز دارد.

پیشنهادهایی برای چیدمان هوم-آفیس

چند نکته قابل توجه برای طراحی هوم-آفیس وجود دارد. همیشه جایی برای حرکت صندلی میز کارتان در نظر داشته باشید. جلوی کمد مدارک جایی در نظر داشته باشید که در کشوها کامل باز شود. اکثر وسایل بی سیم شده‌اند به همین دلیل میتوانید پرینتر را در طرف مقابل میز یا داخل کمد قرار دهید. نوع چیدمان شما مسیر حرکت را تعیین میکند و مهم است که بتوانید بین وسایل به راحتی حرکت کنید. به محل قرار دادن وسایل دقت کنید که تمام مدارک و کتابها و وسایلتان جای مشخصی داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *