چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی، شاید به نظر یکی از آن کارهایی باشد که چیدمان ان خیلی آسان و پیش و پا افتاده هست باشد. ولی در حقیقت چیدمان مبل ها به شکل بالقوه ای چالش برانگیز  و مهم است، وقتی با یک اتاق خالی مواجه باشید سخت تر هم می شود. پر کردن اتاق با مبل، به شیوه ای که هم کاربردی باشد و هم چشم نواز، غیرممکن است؛ البته اگر اصول چیدمان مبل را ندانید.

اما در طول سال های طولانی، طراحان داخلی توانسته اند قوانین ساده و همه گیری برای این کار تعیین کنند که با دنبال کردنشان، می توانید بدون ترس و خیلی راحت، مبلمانتان را بچینید، البته این قوانین گاهی به دیگر عناصر دکوراسیون هم مربوط می شود چرا که مبلمان و دکوراسیون رابطه متقابلی با هم دارند در این مقاله با فروشگاه اینترنتی لوازم داخلی و اکسسوری ارون هوم همراه شوید تا شما را با قوانین اصلی چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی آشنا سازد.

1. یک نقطه کانونی انتخاب کنید

همیشه یک قطعه هنری تزئینی خاص یا یک عنصر از اتاق وجود دارد که بخواهید آن را برجسته کنید، مانند پنجره، مرکز رسانه یا شومینه، پیش از این هم در دنیای مد نمناک گفتیم زمانی که تصمیم گرفتید نقطه کانونی فضایتان چیست، می توانید اسباب و اثاثیه را اطراف آن مرتب کنید و مراقب چیزهای عملی که ممکن است بر جای اثاثیه شما تاثیر بگذارند.

2. مبلمان را به دیوار نچسبانید

اندازه اتاق، تعیین می کند که مبل ها را چقدر باید از دیوار فاصله بدهید اما حتی در فضاهای کوچک، باید بین پشت مبلتان و دیوار چند سانتی متر فاصله بگذارید. بر خلاف باور عمومی (که مبل را مجاور دیوار در نظر می گیرد)، یک فضای کوچک بین دیوار و مبل می تواند به شما اجازه بدهد محیط گفتگو را به قلب اتاق بکشانید و در اطراف و کنار دیوارها، فضای خالی داشته باشید.

3. فضای خالی بین مبلمان را حفظ کنید

فضای خالی بین مبلمان را حفظ کنید، اتاقی در ورودی با یک نیمکت بلند ایجاد کنید که به عنوان نقطه عطفی برای گذاشتن کیف های پول، کفش و غیره به کار می رود و جای نشستن در اطراف بخاری یا نقطه کانونی دیگر اتاق را طوری تنظیم کنید که از نظر بصری متعادل باشد.

4. تعادل در چیدمان مبلمان را رعایت کنید

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

وقتی صحبت از هر نوع طراحی داخلی می شود، تعادل یک جنبه مهم است. اندازه و قرار دادن وسایل خاص مهم ترین بخش دستیابی به یک چیدمان یکنواخت خواهد بود و از جمع کردن تمام قطعات بزرگ مبل با هم اجتناب کنید و مطمئن شوید که اشکال، اندازه ها و بافت های مختلف مبلمان در اتاق را تغییر دهید تا آن را متعادل نگه دارید.

5. محل گفتگو و تعامل بصری ایجاد کنید

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

این فضا به خصوص برای اتاق های نشیمن و خانوادگی مهم است. صندلی را طوری تنظیم کنید که با نقطه کانونی اتاق روبرو شود و مبل ها و صندلی ها باید روبروی هم قرار بگیرند و اگر می توانید اسباب و اثاثیه خود را به دیوار نچسبانید، چون این باعث می شود فضای بیشتری ایجاد شود. به خاطر داشته باشید که مهمانان شما باید بدون فریاد زدن، گفتگو کنند.

اگر می خواهید یک اتاق بزرگ را طراحی کنید، چند ناحیه مکالمه ایجاد کنید. تعادل نیز بخش مهمی از چیدن اثاثیه است و برای مثال، اگر یک مبل را در یک قسمت از اتاق قرار دهید، کنارش دو صندلی بگذارید و این کار نه تنها باعث می شود که اتاق به صورت بصری جذاب تر شود، بلکه بیشتر عملی هم خواهد شد .

6. میز جلو مبلی و میز عسلی را در دسترس قرار دهید

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

بعد از تصمیم گیری در مورد کانون و تنظیم محل نشیمن، میزها و میز جلو مبلی و میز عسلی را قرار دهید. در حالی که شما این وسایل را مرتب می کنید، به خاطر داشته باشید که برای چه چیزی استفاده می شوند و میز های جانبی و میز های قهوه باید در دسترس قرار بگیرند تا به راحتی بتوان از آن ها استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که فضای کافی برای باز شدن در کابینت و کشو ها وجود دارد تا بدون خوردن به وسایل دیگر کارشان را انجام دهند.

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

7. جایی برای رفت و آمد مشخص کنید

شما باید اطمینان حاصل کنید که فضای طراحی به همان اندازه که تاثیرگذار است، کاربردی هم باشد. اجازه دهید حداقل ۷۶ سانت بین قطعات مبل باز باشد تا میهمانان به راحتی بتوانند در اطراف آن ها حرکت کنند.

در فضا های کوچک تر، میز ها یا مبلمان را طوری کنار هم قرار دهید تا در هنگام استفاده، فضای اضافی ایجاد نکنید. صرف نظر از اتاقی که در حال طراحی هستید، باید یک مسیر راه رفتن ممناسب از یک طرف به طرف دیگر باشد.

8. از یک فرش و یا قالیچه استفاده کنید

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

فرش برای محکم کردن مبلمان و افزودن بافت اضافی به فضا مورد استفاده قرار می گیرد و مهم است که قالیچه ای را انتخاب کنید که اندازه مناسبی داشته باشد به طوری که اندازه مبل شما را خراب نکند. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، فرش شما باید حول محور صندلی ها قرار بگیرد و قسمت های پایه جلویی قطعات بزرگ مبلمان در قسمت بالای آن قرار گرفته باشند.

9. با تابلو ها فضا را بزرگتر کنید

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

چیدمان اصولی مبل در نشیمن و پذیرایی

هنر می تواند یک اتاق را با روش های جسورانه و هیجان انگیزی در هم بکشد. یک ترفند برای این که هر فضایی بزرگ تر به نظر برسد، استفاده از هنر دیواری به اندازه مناسب برای فضا است و هر قطعه هنری که آویزان باشد باید حدود دو سوم طول بزرگ ترین قطعه مبلمان باشد. اگر تابلویی را که می خواهید آویزان کنید به اندازه کافی بزرگ نیست، می توانید یک دیوار گالری را ایجاد کنید و یا آن قطعه را با پوششی در نظر بگیرید تا بزرگ تر به نظر برسد.

10. از المان های نورپردازی استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که فضای شما دارای هر دو ارزش عملی و زیبایی شناختی است.

در حالی که پنجره ها برای یک منبع نور طبیعی را ایجاد می کنند، با استفاده از ترکیبی از لامپ بالای سر، کف و چراغ های میزی، یک اتاق را روشن خواهید کرد. نور پردازی نقطه ای نیز راهی خوب برای تاکید بر روی قطعات خوب هنری مثل مجسمه، عتیقه جات یا هنرهای تزئینی و اکسسوری است که شما به برجسته کردن آن ها علاقه دارید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *