مکرومه بافی

مکرومه بافی از صنایع  و هنرهای دستی جدید است که با متریال های متفاوت با ابتکار بافنده و هنر هنرمند، قرین می باشد مکرومه و طراحی زیبای مکرومه بافی در بافت لباس ها و رومیزی ها از گذشته مرسوم بوده و امروزه به شکلی مدرن تر در قسمت های مختلف دکوراسیون کاربرد دارد و جزئی از ترندهای روز برای دکوراسیون محسوب می شود.

مکرومه در سبک های دکوراسیون مانند بومهین، ساحلی و در ترندهای پاییزی و زمستانی نقش پر رنگ ایفا می کند و از نظر بصری به دلیل افزودن بافت و هنر به دکوراسیون زیبایی و جذابیت را سبب می شود.

در واقع می توان گفت گره‌بافی یا مَکرَمه یک نوع از بافتنی است که در آن از فن گره زدن استفاده می‌شود انواع طرح ها و الگوهای نامحدودی بسته به خلاقیت و نوع کاربرد برای این هنر دست وجود دارد که حاصل از گره های متفاوت و قرارگیری این گره ها کنار هم می باشد،  به دلیل زیبایی و تم هنری مکرومه در دکوراسیون رواج بیشتری یافته و از الگوهای سنتی رومیزی ها و لباس های سنتی که مادربزرگ ها می بافتند کمی فاصله گرفته و با طرح ها و کاربردهای بیشتر در هم آمیخته است.

این هنر با ظرافت و صرف زمان زیادی نقش های منحصر به فردی را ایجاد کرده و می تواند با رنگ ها و طرح های مختلف در اجزای دکوراسیون به کار رود در ادامه با فروشگاه اینترنتی ارون هوم با نمونه هایی از به کارگیری این هنر دست ساز در اجزای مختلف دکوراسیون داخلی و خارجی همراه باشید……

تاریخچه مکرومه بافی

در تاریخچه مکرومه بافی حرف و حدیث زیاد است. برخی معتقدند منشأ این روش گره زدن به قرن ۱۳ برمی‌گردد. مورخان دیگری هم معتقدند که پارسیان و بابلیان باستان، قرن‌ها قبل از میلاد در وسایل دست ساز خود از این نوع گره زدن استفاده کرده‌اند.

در عصر جدید هم، مکرومه نوعی هنر بوده که از کشورهای عربی به غرب آمده است. در آن زمان بافندگان عرب از چندین روش گره زدن برای بستن حاشیه‌ی ملیله دوزی‌، فرش و شال‌ها استفاده می‌کردند. با توزیع این منسوجات در سراسر اروپا، افراد بیشتری شروع به آزمایش گره زدن به عنوان یک سرگرمی کردند. در قرن هفدهم، این تکنیک به انگلستان رسیده بود و خانم‌ها منتظر بودند تا آن را توسط ملکه ماری دوم آموزش ببینند.

البته زنان تنها افرادی نبودند که مکرومه بافی را تمرین می‌کردند. ملوانان هم در سفرهای طولانی، برای سرگرمی و جلوگیری خستگی و کسالت مکرومه می‌بافتند. در نهایت این ملوانان بودند که به گسترش این کار هنری در سراسر اروپا کمک کردند. آن‌ها وقتی وارد بنادر جدید می‌شدند، مکرومه بافی‌ های خود را می‌فروختند. اجناس معروف آن‌ها شامل جوراب، کلاه و کمربند بود.

سرانجام، ویکتوریایی‌ها در طول قرن‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی منسوجات را با گره‌ زدن می‌بافتند تا اینکه پس از انقلاب صنعتی این روش به طور عمده با چرخ خیاطی جایگزین شد. مکرومه بافی دوباره در اواخر دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی محبوب شد اما در دهه ۱۹۸۰ به سرعت از مد افتاد تا اینکه امروزه باز هم به محبوبیتش به عنوان اکسسوری وسایل دکوری و کاربردی زیبا، افزوده شده است.

dcd60353ebd50e39f377629c785dbcb4
مکرومه و طراحی زیبای مکرومه بافی

ایده های زیبا برای مکرومه بافی

ایده‌های بسیار زیادی برای پروزه‌های مختلف Macrame وجود دارد که می توانید اجرا کنید. هر ایده نیز بی‌نهایت جا برای خلاقیت دارد تا هر طور که می‌خواهید زیبایی خلق کنید. هنگامی که به گره زدن عادت کردید، می‌توانید الگوهای خود را ایجاد کنید و منسوجات کاملاً منحصر به فردی تهیه کنید.

مکرومه و طراحی زیبای مکرومه بافی
مکرومه و طراحی زیبای مکرومه بافی

وسایلی که با مکرومه بافته می شوند

  • ننو
  • دیوار آویزها
  • فرشینه مکرومه
  • آویز گلدان
  • جا کلیدی
  • دستبند
  • سبد مکرومه
  • زیر بشقابی مکرومه
  • رانر و رومیزی
  • و …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *