سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل، دکوراسیون داخلی سبک‌های متفاوتی را شامل می‌شود. این سبک ها با هدف زیبایی و استفاده بهینه از فضای داخلی طراحی و انتخاب می‌شوند. در ادامه فروشگاه اینترنتی ارون هوم به بررسی 17 مورد از سبک دکوراسیون داخلی که مورد پسند سلیقه مردم ایران و حتی جهان می باشد و جلوه بهتری برای خانه به همراه خواهند داشت می پردازیم .

انواع سبک دکوراسیون داخلی منزل -17 سبک دکوراسیون داخلی

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

 

1-سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

سبک مدرن معمولا ما را به یاد خانه هایی با چیدمان خشک و بی روح البته تمیزی می‌اندازد که در ساخت آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده است. همچنین کاربرد لوازم ضروری و غیر ضروری کمی در آن به چشم می‌خورد.

سبک مدرن در زمان‌های مختلفی وجود داشته است فقط با گذشت زمان و قدیمی شدن استایل مدرن در بازه‌‌ای از زمان، نام آن تغییر کرده است. اگر بخواهیم آن را ساده تر کنیم با گذشت زمان مدرنیته بودن یک نوع چیدمان دیگر مدرن به حساب نمی آید زیرا هرروز بر دانش و علم طراحی داخلی نیز افزوده می شود. به عنوان مثال، سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی هم زمانی مدرن به شمار می‌رفته ولی در حال حاضر جزء دکوراسیون سنتی و کلاسیک به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط به دکوراسیون مدرن..

انواع مبلمان مدرن و طراحی آن

لوازم دکوری مدرن 

2-سبک دکوراسیون مدرن امروزی

سبک های دکوراسیون مدرن و امروزی دو نوع سبک متفاوت هستند که اغلب جای یکدیگر استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی این دو سبک در این است که سبک مدرن تفسیری از طراحی است که در قرن بیستم شروع شده است. از طرفی سبک امروزی یا معاصر انعطاف‌پذیری بالایی داشته و پایبندی چندانی به سبک خاصی ندارد. برای مثال در سبک امروزی ممکن است شاهد خطوط خمیده در طراحی باشیم، در حالی که در سبک مدرن این اتفاق رخ نمی‌دهد.

 

سبک دکوراسیون ایران باستان

سبک دکوراسیون ایران باستان

3-سبک دکوراسیون ایران باستان

در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی، سبک دکوراسیون ایران باستان نگاهی به دوران هخامنشی و بعد از آن دارد.

 • استفاده از سنگ مرمر برای دیوارهای داخلی و خارجی
 • حکاکی‌های هخامنشی
 • استفاده از تندیس‌های  و مجسمه های هخامنشی و باستانی
 • استفاده از پالت رنگ‌های خنثی مثل سفید و کرم در کنار رنگ‌های با شکوهی مانند زرشکی و آبی ارغوانی از ویژگی‌های بارز این نوع سبک دکورسیون است.
 • ستون‌های بلند و دربهای سنگین، قاب‌های بلند مرمر بر روی دیوارها، استفاده از سرستون‌های شیر و اسب بالدار و هر آنچه که شما را یاد ایران باستان بی‌ندازد در این نوع دکوراسیون استفاده می‌شود.
 • در دکوراسیون ایران باستان بیشتر از عناصر و اشکال گوشه‌دار استفاده می‌شد تا اقتدار و هیبت امپراتوری ایران به نمایش گذاشته شود. چیزی که شاید در پذیرایی‌های شیک ایرانی امروزی نیز شاهد آن باشیم.

 

سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی

سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی

4-سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی

این سبک دکوراسیون داخلی پس از انقلاب‌ صنعتی در کشورهای پیشرفته امروزی ایجاد شده است. این سبک در چند دهه اخیر برای دکوراسیون منازل نیز به کار برده می‌شود. ولی در گذشته این سبک در دفاتر کاری، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 • این سبک به کمک رنگ‌های گرم و تیره به فضا جلوه می‌دهد.
 • فلز، شیشه و چوب موادی هستند که در این سبک بیشتر به کار برده می‌شوند.
 • اکسسوری کم و ساده در سبک صنعتی دکوراسیون داخلی به کار گرفته می‌شود.

 

سبک دکوراسیون مدرن قرن بیستم

سبک دکوراسیون مدرن قرن بیستم

5-سبک دکوراسیون مدرن قرن بیستم

سبک مدرن دهه نود میلادی که از آن با عنوان Mid-Century modern یاد می‌شود، در واقع بازگشتی به طراحی‌های اواسط دهه ۱۹۰۰ میلادی (۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰) است که حس نوستالژی را به فرد القا می‌کند. در این سبک شاهد برخی از عناصر مینیمال بوده و ساده بودن نیز یکی از عناصر مهم رعایت شده در آن به حساب می‌آید.

 

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

6-سبک مینیمال

سبک مینیمالیست حدود 10 سال می‌شود که رواج یافته است. سبک مینیمال همانطور که از نامش پیداست به کمترین چیز از هر المان برای دکوراسیون داخلی بسنده می‌کند. دکوراسیون داخلی مینیمالیست در واقع فنگ شویی قناعت پیشگی را در معرض دید قرار می‌دهد. به بیان دیگر این سبک در مقابل سبک‌های ماکسیمالیست مانند سنتی ایستاده است و تجمل را نمی‌پسندد.

 

سبک سنتی بوهمیان در دکوراسیون داخلی

سبک سنتی بوهمیان در دکوراسیون داخلی

7- سبک سنتی بوهمیان در دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون داخلی سنتی در هر کشور متفاوت چیده می‌شود. مثلا سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی، بریتانیایی در یک گروه از سبک دکوراسیون داخلی به نام سنتی اروپایی قرار می‌گیرند. نکته جالب این است که در ایران دو سبک سنتی وجود دارد که به پیش از ورود اسلام و پس از ورود اسلام به ایران تقسیم می‌شود. سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان نیز از جمله سبک های سنتی است که به منطقه شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا تعلق دارد.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک بوهمیان

سبک دکوراسیون سنتی غربی

سبک دکوراسیون سنتی غربی

8-سبک دکوراسیون سنتی غربی

در سک سنتی شاهد المان‌های کلاسیک همراه با مبلمان مجلل با تعداد زیاد لوازم تزئینی و اکسسوری های خاص هستیم. از جمله ویژگی‌های مطرح در خانه‌های طراحی شده به سبک سنتی، می‌توان به استفاده از چوب‌های تیره، پالت‌های رنگی پررنگ، تنوع بافت‌های استفاده شده در طراحی، مبلمان با پارچه‌های بافتنی یا مخمل مانند، ابریشمی و گلدوزی و استفاده از خطوط منحنی اشاره کرد. سبک سنتی ریشه در حساسیت‌های اروپایی در طراحی دارد.

 

سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

9-سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی دکوراسیون سنتی خاورمیانه یکی از منحصر به فردترین دکوراسیون‌ها است و فرش و گلیم ایرانی در آن حرف اول را می‌زند. هیچ دکوراسیون سنتی از خاورمیانه بودن این عناصر کامل نیست. پالت رنگ‌های گرم و تند، همراه با نقش‌های سنتی و اسلامی، اجزای مهم این سبک دکوراسیون هستند.

 

سبک دکوراسیون سنتی شرق دور

سبک دکوراسیون سنتی شرق دور

10-سبک دکوراسیون سنتی شرق دور

منظور از شرق دور، سرزمین‌هایی مانند چین و ژاپن هستند. دکوراسیون سنتی این سرزمنین‌ها بسیار ساده طراحی شده و این سادگی نمایانگر سبک زندگی فروتنانه و به دور از تجملات مردمان این سرزمین‌ها است. میزها و صندلی‌های کوتاه و مربع شکل، تشک به جای تخت، درب‌ها و پنجره‌های کشویی و نقوش مینیاتوری ژاپنی همگی احساس نوستالژیک فیلم‌های شرقی را تداعی می‌کنند.

 

سبک ترانزیشنال یا انتقالی در دکوراسیون داخلی

سبک ترانزیشنال یا انتقالی در دکوراسیون داخلی

11- سبک ترانزیشنال یا انتقالی در دکوراسیون داخلی

در این سبک با نگاه اول ممکن است بین آن و سبک‌های سنتی، تفاوتی احساس نشود اما نکته مهم اینجاست که در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک انتقالی، فضا از تک سبکی بودن خارج می‌شود. یعنی در واقع مبلمان سنتی در کنار عناصر مدرن به کار برده می‌شوند. این سبک چون سبکی تلفیقی است در اکثر منازل و اماکن ممکن است به چشم بخورد.

در بیشتر موارد سبک انتقالی زمانی احساس می‌شود که لوازم بر اثر نقل مکان و جا به جایی به مکانی جدید با سبک جدید و ابعاد متفاوت برده شوند. از مزیت‌های این سبک این است که در ترکیب لوازم می‌تواند تعادل متناسبی ایجاد کند و محیطی گرم و آرام را به ارمغان آورد.

 • ترانزیشنال به حد متعادلی بین سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن بر می‌گردد.
 • مبلمانی ساده در کنار فرش‌هایی با طرح شلوغ و رنگ های پر تحرک دارد.
 • دیوارهای با رنگ ساده با تابلوهای پر طرح و شلوغ را به نمایش می‌گذارد.
 • استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم حس انتقال و گذر را در این سبک تداعی خواهد کرد.

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

 

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی

12-سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی

سبک فرانسوی از جمله سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

این سبک از هنگام اولین سفرهای پادشاهان قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرد و هنوز هم نمونه‌ های آن در خانه های ایرانی به چشم می خورد. ویژگی های آن شامل موارد زیر است:

 • مبلمان خراطی شده
 • دیوارهای شلوغ
 • تابلوهای زرق و برق دار
 • اکسسوری‌های گران قیمت
 • رنگ های پرتحرک در کنار خنثی
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

 

13-سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

این سبک تلفیقی از سبک صنعتی و روستایی است که طرفداران خاص خود را دارد. جالب بودن سبک روستیک این است که بیشتر از طبیعت الهام گرفته شده است.

 • در دکوراسیون داخلی روستیک فضای داخل را مانند فضایی باز دکور می‌دهند.
 • از رنگ سفید در دیوارها زیاد استفاده می‌کنند.
 • استفاده از چوب، فلز، چرم و پوست در این سبک بیشتر به چشم می‌خورد.
 • اکسسوری‌های این سبک معمولا صنایع دستی محلی را به نمایش می‌گذارد.

 

سبک ساحلی در دکوراسیون داخلی

سبک ساحلی در دکوراسیون داخلی

14-سبک ساحلی در دکوراسیون داخلی

سبک ساحلی همانطور که نامش پیداست، از خانه‌ها و فضاهای داخلی شهرهای ساحلی الهام گرفته است. این سبک در شهرهای ساحلی طرفداران زیادی دارد.

 • در این سبک از رنگ‌های آبی، سبز و سفید بیشتر به کار برده می‌شود.
 • استفاده از متریال ساحلی مانند حصیر در کفپوش، ظروف چوبی و… بسیار به چشم می‌خورد.
 • گل و گیاه نیز در این سبک جایگاه ویژه‌ای دارند.

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

 

سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

 

15-سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

این نوع سبک، سبکی تجمل‌گرایانه به شمار می‌رود که از وسایل هنری در دکور آن اغلب استفاده می‌شود.
تابلوها در این سبک از دکوراسیون داخلی، اصل و گران قیمت هستند.

 • هر اکسسوری و وسیله‌ای که سبک آرت دکو برای تزیین به کار برده می‌‌شود اثر هنری باید باشد.
 • استفاده از رنگ‌های تیره برای اکسسوری‌ها و دیوارهای شلوغ، تزیینات گسترده و وسایل آنتیک در این سبک به کار گرفته می‌شود.

 

سبک مدیترانه‌ای در دکوراسیون داخلی

سبک مدیترانه‌ای در دکوراسیون داخلی

 

16- سبک مدیترانه‌ای در دکوراسیون داخلی

سبک مدیترانه‌ای یکی از سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل است که علاوه بر سبک ساحلی برای ویلاهای شخصی بسیار مناسب و پرکاربرد است. معمولا در این سبک چشم‌اندازی از دریا در نظر گرفته می‌شود و لوازمی لوکس و استاندارد باید برای آن انتخاب شود.

اما از سبک مدیترانه‌ای در آپارتمان‌های امروزی نیز به کار می‌برند هر چند که نمایی از اقیانوس به چشم نخورد. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به رنگ‌هایی متمایل به خاکی و قهوه‌ای رو به قرمز اشاره کرد. علاوه بر رنگ نکته مهم دیگر به کار بردن عناصر طبیعی و به ویژه گل و گیاهان است که در این سبک باید به کار برده شوند.

 

سبک دکوراسیون هالیودی

سبک دکوراسیون هالیودی

17-سبک دکوراسیون هالیودی

سبک هالیودی یکی از سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل است که در طراحی آن تمایل بسیاری به لوکس و باشکوه بودن وجود دارد. از ویژگی‌های بارز این سبک می‌توان به استفاده از مبلمان با شکوه مخملی و عتیقه‌جات گرانبها اشاره کرد. پالت‌های رنگی استفاده شده در این سبک نیز معمولا رنگ‌هایی خیره کننده مانند بنفش، قرمز و فیروزه‌ای هستند و به راحتی و تنها با رعایت چند نکته می‌توان به دکوراسیون هالیوودی دست پیدا کرد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “4”

 1. mari گفت:

  سلام و خسته نباشید امکانش هست از سبک اسکاندیناوی هم مطلب بزارید ممنون میشم چون خیلی مطالب شما کاملتر از سایتهای دیگه هستش

  1. samira mirkazemi گفت:

   سلام ممنونم که مطالب سایت ارون هوم رو دنبال میکنید، از طراحی دکوراسیون داخلی به سبک اسکاندیناوی هم در سایت بارگذاری شد دوست عزیز
   https://b2n.ir/eronhom

 2. mari گفت:

  چقدر از سبکش خوشم اومد

  1. samira mirkazemi گفت:

   درود و سپاس از نگاه زیباتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *